Przeskocz do treści

Jak działają ustawienia prywatności?

Pod każdym wpisem znajdziesz kilka ikonek. Interesuje nas ikonka kuli ziemskiej lub kłódki. Kliknij ją, aby wybrać ustawienia prywatności dla wpisu, który właśnie dodajesz.

Możesz ustawić domyślny poziom prywatności dla wszystkich Twoich przyszłych wpisów w sekcji Preferencje > Pozostałe > Widoczność postów.

Masz do dyspozycji następujące ustawienia:

Publiczny (ang. public)

To ustawienie oznacza, że wszyscy zobaczą Twój wpis. Pojawi się on na liście Twoich wpisów i na osiach czasu Twoich obserwujących. Twoje samodzielne wpisy i odpowiedzi na własne wpisy ustawione jako publiczne pojawią się:

Twoje publiczne odpowiedzi pojawią się:

Niewidoczny (ang. unlisted)

To ustawienie oznacza, że każdy może zobaczyć Twój wpis, ale nie pojawi się on w kanałach na żywo. Poza tą różnicą wpisy oznaczone jako niewidoczne działają dokładnie tak samo, jak wpisy publiczne.

Tylko obserwujący (ang. followers only)

To ustawienie oznacza, że tylko ludzie, którzy Cię obserwują, oraz ludzie, których wspomnisz w treści wpisu mogą go zobaczyć w swoich osiach czasu lub na stronie Twojego profilu. Gdy ktoś spoza Twoich obserwujących otworzy Twój profil, nie zobaczy tych wpisów.

Patrząc z perspektywy obserwujących Twój profil, wpisy tylko dla obserwujących działają dokładnie tak samo jako wpisy niewidoczne. Twoje wpisy tylko dla obserwujących, w których wspominasz inną osobę, pojawią się we wspomnieniach u tej osoby, nawet jeżeli osoba ta nie obserwuje Cię!

[!!!] Tylko wspomniane osoby (ang. mentioned people only)

Jak sama nazwa wskazuje: tylko ci ludzie, których wspomnisz w treści wpisu, zobaczą go, i będzie on widoczny dla wszystkich osób, które zostały wspomniane (o ile Cię nie zablokowały lub wyciszyły). Pojawi się on na liście ich wspomnień oraz w kolumnie Prywatne wzmianki.

Miej na uwadze, że serwery używające oprogramowania kompatybilnego z Mastodonem, ale innym niż Mastodon, wcale nie muszą stosować się do powyższych ustawień. Używaj tej opcji z rozwagą!