Przeskocz do treści

Jak bardzo prywatne jest Prywatne?

Chcemy to podkreślić z całą powagą: Wpisy widoczne tylko dla wspomnianych (“Prywatne wzmianki”, kiedyś zwane “Wiadomości bezpośrednie”) nie są szyfrowane ani zabezpieczone.

Administracja Twojego serwera ma możliwość odczytania wszystkich wpisów opublikowanych na tym serwerze, jak również wszystkich wpisów wysłanych do ludzi korzystających z tego serwera. Jednakże proces ten jest upierdliwy.

Twoje prywatne wpisy nie pojawią się panelu administracyjnym serwera. Aby się do nich dostać, trzeba się zalogować do bazy danych - zazwyczaj za pomocą linii komend serwera. Administracja ma zazwyczaj inne rzeczy na głowie i nie robi tego dla przyjemności. Czasem jednak musi i jest ku temu ważny powód:

Jest to niezbędny środek bezpieczeństwa.

Administracja nie chce czytać Twoich prywatnych wpisów. Musi jednak mieć taką możliwość, ponieważ prywatne wpisy mogą być wykorzystywane do potajemnego nękania ludzi lub innych nielegalnych działań. W wielu systemach prawnych administracja serwera może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej nawet jeżeli nie wiedziała, że nielegalny czyn miał miejsce.

A zatem - administracja serwera przejrzy Twoje wpisy oznaczone jako prywatne tylko gdy nabierze podejrzeń, że nękasz kogoś albo robisz coś niezgodnego z prawem (najczęściej wskutek zgłoszeń innych osób). Upewnij się, że masz wystarczająco dużo zaufania do administracji, aby ten fakt nie stanowił dla Ciebie problemu. Jeżeli nie, to może warto rozejrzeć się za inną instancją.

Skoro już przy tym jesteśmy, warto odnotować, że tak samo jest na większości serwisów społecznościowych. Administracja Twittera może czytać Twoje prywatne wiadomości. Administracja forum dyskusyjnego również może czytać Twoje wiadomości. Mastodon nie jest w tym aspekcie nowatorski ani nadzwyczajny. Tylko się upewniamy, że jest to dla Ciebie oczywiste.

Ogólna zasada jest taka: jeżeli aplikacja, której używasz, nie posiada szyfrowania end to end, to informacja, którą przez nią przesyłasz, nie jest zabezpieczona o ile nie użyjesz dodatkowych narzędzi do jej zabezpieczenia.