Przeskocz do treści

Jakie są rodzaje wpisów?

[!!!] Wpisy na Mastodonie (podobnie jak w całym fediwersum) mogą być połączone ze sobą na różne sposoby. Wykorzystujemy trzy terminy na określenie różnych rodzajów wpisów (mogą one być nazywane inaczej przez innych ludzi - nie ma tu wspólnej konwencji).

Przykład: Możesz użyć standardowego formularza dodawania wpisu (“Co Ci chodzi po głowie” albo “What’s on your mind?” przy standardowych ustawieniach Mastodona) aby dodać nowy wpis.

Przykład: Możesz kliknąć na ikonkę odpowiedzi przy własnym wpisie, aby dodać odpowiedź na niego, a następnie kliknąć na ikonkę odpowiedzi przy już dodanej odpowiedzi na wpis, aby dodać kolejną.

Przykład: Możesz kliknąć na ikonkę odpowiedzi przy cudzym wpisie, aby na niego odpowiedzieć, albo kliknąć ikonkę odpowiedzi przy cudzym wpisie, aby dodać do niego odpowiedź, albo kliknąć ikonkę odpowiedzi przy swojej odpowiedzi na cudzy wpis.

Spójrz na diagram poniżej. Zwróć uwagę, że gdy tylko czyjś wpis zostanie dodany do sekwencji, Twoje odpowiedzi przestaną działać jako odpowiedzi do Twoich własnych wpisów. Jest to istotne, ponieważ odpowiedzi na własne wpisy i odpowiedzi innych ludzi na Twoje wpisy są różnie wyświetlane na osiach czasu Twoich obserwujących.

Diagram prezentujący różne typy wpisów i odpowiedzi na Mastodonie