Przeskocz do treści

Chcę pisać w innych językach. Jak wybrać instancję?

Jeżeli interesuje Cię szersza (głównie anglojęzyczna) część fediwersum, masz większy wybór - ale jest on także nieco trudniejszy.

Wiele instancji jest sprofilowana pod specyficzne grupy ludzi. Kilka przykładów: topspicy.social i lgbt.io są bezpiecznymi społecznościami dla osób LGBTQIA+. mstdn.games i gamepad.club to miejsca skupiające entuzjastów gier. hachyderm.io jest społecznością ludzi związanych zawodowo z IT. wandering.shop powstał z myślą o fanach science fiction i fantasy. infosec.exchange skupia osoby zainteresowane cyberbezpieczeństwem. mastodon.art to społeczność artystów i osób kreatywnych. botsin.space z kolei pozwala na utrzymywanie i rozwój kont automatycznych (botów), a na oulipo.social niedozwolone jest dodawanie wpisów zawierających choćby jedną literę “e”.

Jeżeli nie masz jeszcze konta na Mastodonie, dobrym pomysłem może być użycie jednej z większych instancji, takich jak mastodon.online - jednej z flagowych instancji - czy też jakimś popularnych ogólnodostępnym serwerze, np. mstdn.social lub mas.to. Te instancje posiadają liczne, z reguły przyjazne społeczności, którzy chętnie pomogą Ci znaleźć bardziej wyspecjalizowane miejsce, jeżeli zechcesz takiego poszukać. Przestrzegamy jednak, że z uwagi na rozmiar tych instancji, ich kanały na żywo mogą odświeżać się bardzo szybko.

mastodon.social i mastodon.online to dwie flagowe instancje finansowane przez podmiot non-profit finansujący rozwój projektu (Mastodon gGmbH). Są one na tyle duże, że wielu ludzi zakłada tam konta i nigdy nie interesuje się innymi instancjami. Bycie tam ma pewne zalety - nowe funkcje często pojawiają się tam wcześniej, niż na innych serwerach. Ale wiąże się też z pewnymi niedogodnościami - ich rozmiar sprawia, że w okresach dużego obciążenia mogą one ładować się bardzo wolno.

Niemniej, jeśli masz już konto na mastodon.social lub mastodon.online, dobrym pomysłem może być traktowanie go jak tymczasowego przystanku dopóki nie uda Ci się znaleźć instancji lepiej dopasowanej do Twoich potrzeb i zainteresowań. Gdy już taką znajdziesz, możesz wyeksportować z mastodon.social wszystkich ludzi obserwowanych, wyciszonych i zablokowanych, a następnie zaimportować ich na nowym koncie. Dzięki temu nie musisz robić tego wszystkiego drugi raz.

Jeżeli masz już konto na jakiejś instancji, ale masz wątpliwości czy jest ona dobrym miejscem dla Ciebie, poproś o sugestie instancji, które mogłyby bardziej Ci odpowiadać tematycznie. Ponadto, wyszukaj wpisów zawierających #hasztag, który Cię interesuje. Jeżeli znajdziesz większą grupę ludzi z jednej instancji, która rozmawia na dany temat - być może warto się tą instancją zainteresować.

Możesz także skorzystać z narzędzia do wyboru instancji na joinmastodon.org czy też formularza na instances.social, jednak ich listy zawierają mnóstwo instancji i może to być dla Ciebie przytłaczające. Spokojnie, nie spiesz się.