Przeskocz do treści

Chcę rozmawiać z ludźmi po polsku. Jak wybrać instancję?

Jeżeli nie interesuje Cię obcojęzyczna część fediwersum, Twoim najlepszym wyborem będzie jedna z instancji dedykowanych polskojęzycznej społeczności - pol.social, wspanialy.eu czy mastodon.pl.

Istnieją także (wciąż nieliczne, ale jednak) instancje tematyczne: social.puczat.pl dla osób po kryzysach psychicznych. Dla osób o szeroko rozumianych poglądach lewicowych istnieje lewacki.space oraz spojnik.works.

Nie musisz ograniczać swojego wyboru do instancji polskojęzycznych. Mają one jednak jedną istotną zaletę - Polacy już tam są, jest z kim rozmawiać już od pierwszych minut na serwerze i łatwo dotrzeć do nowych ludzi piszących po polsku z poziomu lokalnej i globalnej osi czasu. Posiadając konto na zagranicznej ogólnodostępnej instancji Twoje wpisy mogą ginąć w tłumie, a znalezienie rodaków będzie nieco trudniejsze.

Jeżeli chcesz korzystać z obcojęzycznej instancji i pisać na niej po polsku, sprawdź jej zasady. Upewnij się, czy ta instancja ma jakieś reguły co do używania języków innych niż natywny dla moderacji tej instancji. Zrób to także w przypadku, gdy chcesz korzystać z polskojęzycznej instancji, ale zamierzasz pisać po polsku oraz w innych językach.

Niektóre instancje posiadają dość ścisłe zasady co do używanego języka i zabraniają używania języków innych niż np. angielski. Jest to z reguły podyktowane względami praktycznymi. Moderowanie wpisów w obcych językach zabiera więcej czasu i zwiększa ryzyko krzywdzących decyzji przy rozpatrywaniu zgłoszeń.