Przeskocz do treści

Jak sprawdzić, czy dana osoba mnie wyciszyła lub zablokowała?

Nie da się. Nie dostaniesz powiadomienia o tym fakcie.

Jeśli dana osoba Cię wyciszyła, nie dowiesz się tego na pewno. Brak reakcji na Twoje wzmianki może wzbudzać podejrzenia, ale Mastodon celowo utrudnia rozpoznanie, czy tak się stało. Ma to na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której ktoś nęka Cię z kilku kont, żeby obejść wyciszenie.

Gdy ktoś Cię zablokuje, stracisz możliwość obserwowania tej osoby, a jej wpisy nie pojawią się w Twojej osi czasu. Gdy otworzysz profil tej osoby wewnątrz inferfejsu WWW Mastodona, żaden z jej wpisów nie będzie widoczny. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli otworzysz profil kogoś, kogo nie obserwujesz, a wpisy tej osoby się nie wyświetlą, to przyczyną nie musi być blokada, lecz np. problemy z serwerem. Nie wyciągaj pochopnych wniosków.

Jeśli ktoś Cię zablokował, wciąż możesz otworzyć publiczną stronę tej osoby i odczytać jej publiczne i niewidoczne wpisy. Publiczne profile nie wymagają logowania, aby je zobaczyć, więc nie ma możliwości rozpoznania, że to Ty i że dana osoba Cię blokuje. Jednak bądźmy szczerzy: jeśli ta osoba Cię zablokowała, to znaczy że nie życzy sobie kontaktu z Tobą. Masz techniczną możliwość czytania publicznych i niewidocznych wpisów tej osoby, ale może jednak przestań? Naruszasz w znaczący sposób prywatność tej osoby i z premedytacją przekraczasz wyznaczone granice. Argument w stylu “oprogramowanie na to pozwala, czyli to jest w porządku” jest żałosny. Poważnie - zostaw tę osobę w spokoju.