Przeskocz do treści

Wstęp

Bazą wyjściową dla tego poradnika jest An Increasingly Less-Brief Guide to Mastodon autorstwa Noëlle Anthony oraz współtwórców. Pierwotnie miało to być po prostu wierne tłumaczenie oryginału. Jednak długofalowym celem tego poradnika jest wyjście poza rolę przekładu językowego i nieco bardziej precyzyjne opisanie tego, jak działa Mastodon w Polsce. Jednak dopóki pewne koncepty i zjawiska nie zaistnieją na polskim Mastodonie, niniejszy poradnik posługuje się przykładami z oryginalnej wersji.

Spokojnie. Mastodon nie jest taki straszny!

Mastodon ma wiele wspólnego z innymi sieciami społecznościowymi, zwłaszcza X / Twitterem, choć nie jest ich bezpośrednim zamiennikiem. Wszystkie istotne różnice są oznaczone tak: [!!!]; z góry przepraszamy, jeśli coś zostało pominięte.

Zarówno autorka oryginału, jak i autor tłumaczenia dołożyli wszelkich starań, aby brzmiało to przystępnie, ale sugestie zmian są mile widziane!

Polskojęzyczną wersję tego poradnika (a więc tą, którą właśnie czytasz) znajdziesz zawsze pod adresem https://mastodon-poradnik.pl. Propozycje zmian do tej wersji możesz zgłaszać na GitHubie.

Jeżeli masz konto na GitHubie i chcesz pomóc przy tworzeniu oryginalnej (anglojęzycznej) wersji tego poradnika, możesz przesłać propozycje zmian bezpośrednio. Możesz również skontaktować się z autorką poradnika na Mastodonie lub mailem: noelle AT noelle.codes.

Oryginalna (anglojęzyczna) wersja tej strony znajduje się pod adresem http://guidetomastodon.com. Linkując do niej, podlinkuj również do @Noelle@elekk.xyz. Dzięki!

Autorem tłumaczenia na język polski jest Łukasz Wójcik. Polskojęzyczna wersja jest uaktualniana i uzupełniana o dodatkowe treści niezależnie od wersji oryginalnej.