Przeskocz do treści

Wpadła mi w oko inna, ciekawsza instancja. Czy mogę przenieść moje konto?

Tak i nie.

Możesz tego dokonać na jeden z dwóch sposobów: poprzez przekierowanie albo migrację konta.

Przekierowanie konta

Jeżeli wybierzesz przekierowanie konta, Twoje stare konto będzie wyświetlać komunikat o przeniesieniu i stracisz możliwość korzystania z niego (nie będzie się dało nic z niego opublikować). Zachowasz jednak możliwość wyeksportowania danych z tego konta oraz reaktywowania go w dowolnym momencie. Ludzie, którzy wejdą na Twoje stare konto, zobaczą informację, że można Cię znaleźć pod nowym adresem. Nic więcej nie zostanie przeniesione automatycznie.

Aby ustawić przekierowanie konta przejdź na stronę [adres Twojego serwera]/settings/migration/redirect/new (na przykład elekk.xyz/settings/migration/redirect/new). Link ten znajdziesz na stronie poświeconej migracji konta. Wystarczy, że wpiszesz nazwę konta, do którego chcesz ustawić przekierowanie, a Mastodon zajmie się resztą.

Przy przekierowaniu konta możesz przenieść część swoich danych ręcznie. Zobacz kroki 4-6 poniżej.

Migracja konta

Jeżeli wybierzesz migrację konta, stanie się dokładnie to samo, co przy przekierowaniu konta. Ponadto wszyscy, którzy Cię obserwują, automatycznie zaobserwują Twoje nowe konto (dzięki czemu nikt nie będzie musiał drugi raz szukać i dodawać Cię do obserwowanych). Możesz także przenieść swoich obserwowanych, listy zablokowanych, wyciszonych, zablokowane domeny i zakładki - system nie zrobi tego automatycznie za Ciebie.

W żadnym z powyższych przypadków nie zostaną przeniesione Twoje wpisy ani subskrybowane hasztagi. Na nowym koncie zawsze zaczynasz z pustą historią wpisów.

Poniżej znajdziesz listę kroków do przejścia, aby zmigrować Twoje konto, wraz z kilkoma krokami opcjonalnymi (wiemy, że tych kroków jest dużo, ale dla ułatwienia pewne kwestie są rozdzielone).

  1. Stwórz nowe konto. Możesz je założyć na instancji, na której teraz jesteś, albo dowolnej innej.

  2. Na Twoim nowym koncie kliknij Preferencje, a następnie przejdź do sekcji Profil > Wygląd. Poniżej Twojego awatara i nagłówka znajdziesz opcję Ustaw konto jako prywatne - upewnij się, że jest ona odznaczona (gdyby była zaznaczona, istniałaby konieczność zatwierdzenia wszystkich obserwujących przeniesionych automatycznie w trakcie migracji). Jeżeli pole to zostało przez Ciebie odznaczone w tym kroku, kliknij przycisk Zapisz zmiany na górze lub na dole strony.

  3. Na Twoim nowym koncie, pozostając w ustawieniach, przejdź do Konto > Ustawienia konta. Na dole strony, pod nagłówkiem Przenoszenie z innego konta, kliknij utworzyć alias konta.

  4. Wpisz adres Twojego starego konta w formacie uzytkownik@instancja (na przykład noelle@elekk.xyz) i kliknij Utwórz alias.

  5. (opcjonalnie) Na Twoim starym koncie wejdź w Ustawienia i przejdź do Import i eksport > Eksportowanie danych.

  6. (opcjonalnie) Zobaczysz listę… hmmm… statystyk Twojego konta? Obok “Obserwowanych”, “List”, “Zablokowanych”, “Wyciszonych”, “Blokad domen” i “Zakładek”, znajdziesz opcję ⬇️ CSV. Kliknij w nią przy każdej rzeczy, którą chcesz przenieść na swoje nowe konto; spowoduje to pobranie plików z listami tych rzeczy w ustandaryzowanym formacie. Zapamiętaj, gdzie pobrane pliki zostały zapisane na Twoim urządzeniu.

  7. (opcjonalnie) Na Twoim nowym koncie, w Ustawieniach, przejdź do Import i eksport > Importowanie danych. Dla każdego pobranego wcześniej pliku (z wyjątkiem List, których nie da się jeszcze importować):

  1. Na Twoim starym koncie przejdź do Preferencji, a następnie do Konto > Ustawienia konta. Na dole tej strony, pod nagłówkiem Przenieś konto kliknij “zrobić to tutaj”.

  2. Wpisz adres Twojego nowego konta w formacie login@instancja oraz hasło do Twojego starego konta. W ten sposób Mastodon weryfikuje, że konto należy do Ciebie. Następnie kliknij “Przenieś obserwujących”.

I gotowe! Miej na uwadze, że cała migracja oraz zaimportowanie Twoich danych może potrwać dłuższą chwilę - szczególnie jeśli przenosisz się z wielkiej lub długo istniejącej instancji.

[!!!] Ważne: Powyższy proces to najbliższa rzecz, jaką Mastodon ma do zaoferowania w kwestii zmiany loginu.

Specjalne podziękowania dla Teda i arachnomyrmex’a za pomoc przy weryfikacji tej instrukcji!