Przeskocz do treści

Kultura na Mastodonie jest jakaś taka... dziwna?

To prawda! Ale z czasem ta dziwność staje się bardzo przyjemna.

Ale najpierw o nas, polskojęzycznej społeczności internetu.

Jest nas, osób mówiących po polsku, stosunkowo niewielka liczba w skali świata. Mieliśmy nieco inną historię internetu niż USA czy kraje zachodniej Europy. Dla ludzi z tych krajów Twitter czy Facebook mogły być pierwszymi krokami w internecie. Ale Twitter i Facebook wcale nie były pierwszymi serwisami społecznościowymi: zajęły miejsce innych projektów, takich jak MySpace, Orkut czy Friendster.

Facebook i Twitter dodały język polski do swoich interfejsów dopiero po kilku latach swojego istnienia. Ale znacznie wcześniej zaczęły już miejsce innych projektów prowadzonych w Polsce: Grona, Naszej-klasy, Blip.pl i wielu, wielu innych.

W polskojęzycznej części Mastodona i fediwersum spotkasz szeroki przekrój ludzi. Niektórzy mogą pamiętać każdy z serwisów wymienionych w paragrafie powyżej. Niektórzy nigdy nie korzystali z X / Twittera i nie chcą być na Facebooku. Inni przenieśli się na Mastodona, bo namówili ich znajomi. Jeszcze inni są na Mastodonie, ale równolegle korzystają z innych serwisów. Wyraźna różnorodność tej grupy wynika również z jej (jak na razie) niskiej liczebności - łatwiej się nawzajem zauważyć, gdy wokoło nie ma tłumów.

Kultura polskojęzycznego fediwersum jest mieszanką motywów znanych już z innych stron społecznościowych, ale jest też czymś zupełnie nowym i świeżym. Zakładając konto na Mastodonie dokładasz cegiełkę do jej rozwoju.

A jak znaleźć jej przejawy? Obserwuj dużo osób (zwłaszcza tych aktywnych) i zwracaj uwagę na hasztagi we wpisach innych ludzi.

Poniżej wybór popularnych motywów i hasztagów znanych w polskiej społeczności. Lista ta zapewne nie jest kompletna:

Zagraniczne fediwersum jest nieco większe i tu również dużo się dzieje. Poniżej kilka popularnych motywów z anglojęzycznej części Mastodona:

Przyzwyczaisz się.