Przeskocz do treści

Co oznacza CW?

[!!!] CW to skrót od anglojęzycznego ‘Content Warning’ i oznacza ostrzeżenie o zawartości. Ukrywa ono Twój wpis za jakimś tekstem, którego treść możesz samodzielnie ustawić. Funkcja ta pozwala osobie czytającej podjąć decyzję, czy chce rozwinąć i przeczytać wpis, czy też go pominąć. Działa on trochę jak link “Czytaj dalej”.

Możesz używać ostrzeżeń o zawartości do oznaczania takich tematów jak:

Niektóre popularne skróty, które napotkasz w ostrzeżeniach do wpisów anglojęzycznych:

Oprócz tego w ostrzeżeniach mogą znaleźć się dodatkowe informacje:

Administracja niektórych serwerów może wymagać, aby wpisy o określonej tematyce były opatrzone ostrzeżeniami o zawartości. Nie jest to cenzura, lecz uprzejmość wobec ludzi, którzy patrzą na świat inaczej od nas i nie wynika to z ich świadomego wyboru. Dzięki ostrzeżeniom o zawartości osoby o zróżnicowanej wrażliwości na różne bodźce (np. w spektrum autyzmu, bojące się widoku pająków, cierpiące na depresję, mające niezdrowe relacje z jedzeniem czy alkoholem) mogą świadomie pominąć niektóre treści i wciąż cieszyć się bezpieczną i zdrową platformą do rozmów i wymiany myśli.

Jak formułować ostrzeżenia o zawartości?

Kieruj się swoim najlepszym osądem. Zadaj sobie pytanie: “czy jest jakiś powód, dla którego ktoś mógłby nie chcieć na to patrzeć?”. Masz możliwość, aby poświęcić zaledwie chwilkę czasu i uczynić fediwersum lepszym miejscem. Skorzystaj z tej możliwości!

Nie lubię tych wszystkich CW, ich rozwijanie jest męczące

Możesz wyłączyć wszystkie ostrzeżenia zawartości na Twojej osi czasu. Przejdź do preferencji Twojego konta, wejdź do zakładki Wygląd i zaznacz opcję Zawsze rozwijaj wpisy oznaczone ostrzeżeniem o zawartości.